czwartek, 28 czerwca 2012

Kruche pierożki z soczewicą

Składniki:
1 ciasto francuskie, 3/4 szklanki zielonej soczewicy, 1 szklanka wody, 20 małych pomidorków koktajlowych, zielona pietruszka, zielona kolendra, 1 średnia cebula, 3 łyżeczki chrzanu, pieprz świeżo zmielony, sól, słodka zmielona papryka, zioła prowansalskie, sok z połowy cytryny, odrobina sosu sojowego.


Wiem, wiem, znów ciasto francuskie! Ale co zrobić, z rozpędu kupiłam ich tyle, terminy ważności się kończą, no serce by mi pękło, gdyby się miało zmarnować. Przynajmniej pomysłów na szybkie imprezowe przekąski Wam nie zbraknie! 


Soczewicę zalewamy osoloną wodą i gotujemy aż wszystką wsiąknie. Na patelni szklimy cebulę, solimy, pieprzymy, dodajemy zioła prowansalskie i paprykę. Pomidorki kroimy na połówki i wsypujemy na patelnię. Skrapiamy sokiem z cytryny, chwilę jeszcze dusimy. Całość dodajemy do soczewicy. Dosypujemy zieleninę i 3 łyżeczki chrzanu. Gotową masę blendujemy. Z ciasta francuskiego wycinamy okrągłe placki jak na pierogi. Nakładamy farsz i zagniatamy. Pieczemy w 180 stopniach 20 minut. Rozeszły się równie szybko! 

Kończę czytać najnowszego Stuhra "Tak sobie myślę". I tak sobie myślę, że mądry to człowiek jest. I że chciałabym mieć taką życiową mądrość w sobie i nie popadać w to wszystko co opisuje obserwując świat. I cóż - piosenka na dziś:

Mięciutka zapiekanka ziemniaczana

Ja nie wiem co ja mam z tymi ziemniakami, kiedyś to ja nie bardzo, nie dziękuję, niekoniecznie, a teraz tak za mną chodzą te młode ziemniaczki, że mogłabym się tylko nimi żywić! Uwielbiam zapiekankę ziemniaczaną mojej mamy, w jej wersji nie ma szpinaku, są za to przepyszne zbierane przez nią kurki. U mnie kurki jeszcze w tym sezonie nie zagościły, za to jest szpinak, moja kolejna miłość. 


Składniki: 
15 średnich młodych ziemniaków
1 papryka czerwona
1 opakowanie liściastego szpinaku mrożonego
1 cebula, 2 ząbki czosnku
4 jajka, niecałe opakowanie śmietany 18%
kostka sera żółtego, przyprawy


Ziemniaki gotujemy wcześniej i kroimy w plastry. Przygotowujemy farsz, na patelni szklimy cebulę z czosnkiem i przyprawami - suszona mięta, zioła prowansalskie, curry, mielony pieprz. Dodajemy rozmrożony szpinak i utartą na tarce czerwoną paprykę. Smażymy. Na końcu dosalamy, dodajemy 2 całe jajka i dokładnie mieszamy aż do lekkiego ścięcia jajek. Dodajcie też gałkę muszkatołową, u mnie niestety wyszła.


Mieszamy śmietanę i jajka uzyskując sos. Można go doprawić czymś ostrzejszym. Ser ucieramy na tarce. Naczynie smarujemy masłem lub oliwą i układamy nasze warstwy: ziemniaki, szpinak, ser, sos, ziemniaki, szpinak, sos, ser. Tak przygotowaną zapiekanę wkładamy na 25/30 min do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika. Dużo wyszło. Kto to zje?

I tak! Tak, wszystkim zazdroszczę, że jadą na Openera, ale nie ja... Tylko myśl o zobaczeniu Foo Fighters w Pradze trzyma mnie przy życiu. Póki co jednak na otarcie łez:

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Rożki z parówką sojową i pomidorami

Składniki: 1 ciasto francuskie, 1 parówka sojowa wędzona, pół słoiczka suszonych pomidorów w oliwie, 1 cebula, świeża kolendra, kostka żółtego sera, sól, pieprz, sok z połowy cytryny.

Na patelni szklimy cebulę. Parówkę obieramy ze skórki i siekamy w bardzo drobne kawałeczki. Pomidory odsączamy z oliwy i siekamy. Dorzucamy na patelnię i dusimy do miękkości. Skrapiamy sokiem z cytryny, dodajemy posiekaną świeżą kolendrę, doprawiamy solą i pieprzem. Chwilę jeszcze smażymy. 

Ciasto francuskie kroimy na 12 równych kwadratów. Na każdy z nich nakładamy farsz. Dodatkowo posypujemy go startym żółtym serem. Kwadraty składamy w trójkąt, sklejając boki rożków, tak by podczas pieczenia nie wypłynął farsz. 

Pieczemy ok. 20 minut w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku!


 

Została Ci parówka i trochę ciasta francuskiego? Przygotuj przegryzki do piwa, kawałki parówki zawijane w paski ciasta!

I coraz bardziej lubię tą swoją kuchnię...


Sałatka z truskawkami

Składniki:

rucola
zielone oliwki
ser pleśniowy niebieski
ser żółty gauda
truskawki
pestki słonecznika
oliwa, sok z cytryny, sól, pieprz, zioła prowansalskie, sos sojowy


Uwielbiam jak przychodzą goście! Uwielbiam już od momentu robienia zakupów, planowania przekąsek, krzątaniny w domu. Dla moich przyjaciół przygotowałam między innymi letnią sałatkę z truskawkami. Nie mam w zwyczaju podawać proporcji składników jeśli chodzi o sałatki, trzeba je modyfikować pod siebie lub ilość chętnych do jej spożywania. 


Rucolę dokładnie myjemy i usuwamy twarde końcówki. Ser pleśniowy kroimy w kostkę, dorzucamy oliwki. Na suchej patelni prażymy słonecznik. Po uprażeniu dodajemy do sałatki. To jest nasza baza, zalewamy ją przygotowanym sosem. Sos klasyczny: 1/3 proporcji cytryny w stosunku do oliwy + przyprawy i odrobina sosu sojowego. Można dodać małą łyżeczkę musztardy. Sałatkę przystrajamy pokrojonymi truskawkami oraz startym żółtym serem. 

Posłuchajmy najmodniejszego ostatnio zespołu z Brooklynu:

piątek, 22 czerwca 2012

Sakiewki faszerowane

Składniki farszu:
1 cały ser camembert 
2 parówki sojowe wędzone
1 cebula
1/2 zielonej papryki
1 duży pomidor
1 marchewka
świeża kolendra 
świeża pietruszka
sok z połowy cytryny
2 łyżki mąki z przyprawami: curry, chili, sól, pieprz, 2 łyżki wody.

Ciasto: 1 szklanka mleka, 1,5 szklanki mąki, 1/4 szklanki oleju, 1/4 szklanki wody, 2 całe jajka, sól, pieprz, kurkuma, mielona słodka papryka.

Farsz: Na patelni szklimy cebulę, dorzucamy pokrojoną drobno zieloną paprykę oraz startą na grubych oczkach marchewkę. Chwilę dusimy, następnie dodajemy pokrojonego drobno pomidora (dałam ze skórką) oraz zsiekaną świeżą kolendrę i pietruszkę. Dorzucamy pokrojony w kostkę ser camembert oraz parówki sojowe. Kropimy sokiem z cytryny i dusimy do miękkości. Całość zaprawiamy mieszanką mąki, przypraw i wody (lub ciastem do nuggetsów). Smażymy aż ser się rozpuści. Odstawiamy do ostudzenia.

Ciasto: Łączymy z sobą wszystkie składniki ciasta, przypraw dodajemy wedle wyczucia, ja nie pożałowałam dodatkowo curry. Naleśniki smażymy na oliwie, odsączając je następnie papierem, wyszło mi 7 porcji.

Na naleśniki nakładamy farsz i zawiązujemy sakiewki. Można sobie pomóc wykałaczkami, związujemy je natomiast szczypiorkiem sparzonym w gorącej wodzie. Podajemy ciepłe! I ju!

I będziemy słuchać najnowszego singla Mariki i Spokoarmi! O!

środa, 20 czerwca 2012

Kapuśniaczek

Ale jak to kapuśniak bez mięsa?
Składniki: kiszona kapusta, 1 duża marchewka, 1 duża cebula, duży ząbek czosnku, kawałek świeżego startego imbiru, kminek mielony i kminek w całości, 5 średnich młodych ziemniaków, sól, świeży pieprz, liście laurowe, koperek,bulion warzywny lub grzybowy. 


Ależ za mną chodził kapuśniaczek! Kapustę odsączamy, żeby nie był zbyt kwaśny. Jeśli kapusta nie jest drobno posiekana, kroimy ją na krótsze paski! W garnku na oliwie podsmażamy pociętą w plastry cebulę z ząbkiem czosnku, imbirem i utartą na dużych oczkach marchewką. Dosypujemy szczyptę całego kminu. Po chwili dodajemy kapustę i lekko podsmażamy. Zalewamy bulionem warzywnym, dosypujemy kmin mielony, przyprawiamy do smaku. Złota zasada kapuśniaka - ziemniaki gotujemy w oddzielnym garnku, żeby nie stwardniały w kwaśniej zupie. I dodajemy je na końcu.I tak patrzę, że jeszcze tu nie zachwycałam się singlem tegorocznego Męskiego Grania! O!

Kokosanki z truskawkami

Składniki: 200g wiórków kokosowych, 70g masła, 3/4 szklanki cukru, kilka łyżeczek mleka, zapach waniliowy, 2 białka, 2 łyżki mąki, kilka truskawek.



Sezon na truskawy w pełni! Bardzo pyszne ciacha, można dodać mniej cukru i sok z połowy cytryny, żeby nie wyszły za bardzo słodkie!





W garnku rozpuszczamy masło. Dosypujemy cukier i na bardzo małym ogniu gotujemy aż się rozpuści. Wlewamy mleko, jakieś 2-3 łyżki. Do garnka dosypujemy wiórki kokosowe. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy do przestudzenia. 
Białka ubijamy na sztywno, dodajemy do nich mąkę i mieszamy. Następnie ubite białko dodajemy do pozostałej masy, dokładnie mieszając.

Z masy formujemy kulki, w środek zawijając kawałki truskawek. Układamy je na wyłożonej papierem blasze i pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez 20 min, aż do zbrązowienia.

Pozostając pod urokiem muzyki zasłyszanej w filmach, coś na rozruch:

piątek, 15 czerwca 2012

Krem kalafiorowy na imbirze

Składniki:
10 średnich pieczarek
1 mały kalafior
3 młode ziemniaki
kawałek świeżego imbiru
2 pietruszki, kawałek selera
1 duża cebula, 
2 ząbki wyciśniętego czosnku
pół łyżeczki curry, pół łyżeczki chili
sól, świeżo zmielony pieprz


Braki w nowej kuchni ograniczają możliwości! Ale w końcu dorobiłam się blendera! No i tarki! Szaleństwo blendowania koktajli, drinków trwa! Niestety nie zdążam im robić zdjęć, gdyż znikają w mgnieniu oka! Będzie więc przepyszna zupka krem!

Wykonanie:
Zaczynam klasycznie, na oliwie szklę posiekaną cebulę. Po chwili dodaję starty imbir, czosnek, chili i curry. Robi nam się indyjski klimat. Szklimy aż imbir puści mocny zapach. Dorzucamy starte na grubych oczkach pieczarki. Po kilku minutach w garnku ląduje rozdrobniony kalafior. Chwilę jeszcze podsmażamy. Następnie zalewamy wszystko bulionem warzywnym (objętościowo ok. 3 dużych szklanek piwa -> to u mnie nadal jedyna miarka). Kilka minut gotujemy, następnie dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. Przyprawiamy solą i pieprzem i gotujemy do miękkości. Zupę blendujemy na krem, wyciągając uprzednio część różyczek kalafiora. 

Po zmiksowaniu dodajemy resztę kalafiora. Krem przystrajamy zieleniną, można zaprawić śmietaną lub serkiem topionym śmietankowym. No i ju! 

Bardzo dużo muzycznych odkryć ostatnio, po obejrzeniu przepięknego filmu "Take This Waltz" proponuję piosenkę Jenn Grant, nie mogę przestać jej słuchać... "And I stay cooking in my little kitchen...". Polecam film i piosenkę!


 I jeszcze jedna:
 

czwartek, 7 czerwca 2012

Kulki ryżowe nadziewane serem

Składniki: 1 szklanka ryżu, 2 szklanki wody, 1 kostka warzywna, liść laurowy, kurkuma, sól, świeżo mielony pieprz, świeży tymianek, żółty ser w kostce, 1 łyżka mąki, 1 łyżka bułki tartej, do panierki 1 jajko i bułka tarta.

Wykonanie: Do garnka wlewamy wodę, rozpuszczamy kostkę warzywną, dodajemy sól, pieprz, liście laurowe, kurkumę i wsypujemy szklankę ryżu. Gotujemy aż ryż wchłonie cały bulion, co jakiś czas mieszając. Odstawiamy do lekkiego ostudzenia. Do ryżu dosypujemy łyżkę mąki, łyżkę bułki tartej, świeży tymianek. Dokładnie mieszamy. 

 Ser kroimy w niewielkie kostki. Nabieramy ryż i formujemy z niego kulki, w środek wkładając ser. Kulki panierujemy w jajku i bułce tartej. Smażymy z każdej strony do zarumienienia! Podajemy ciepłe. Jak dla mnie hit miesiąca! Ser rozpływa się w ustach! Na dobranoc przepiękna piosenka Starego Dobrego Małżeństwa, która właśnie plumka w tle...

Frytki z młodych ziemniaków


Składniki:
 młode ziemniaki
3 łyżki oregano
świeży tymianek
oliwa z oliwek
łyżeczka cukru
świeżo mielony pieprz, sól

Obrane ziemniaki kroimy w kształt frytek i moczymy w wodzie z łyżeczką cukru ok. 10 minut. Dzięki temu pozbędziemy się zewnętrznej powłoki skrobi. Następnie dokładnie osuszamy ziemniaki papierowymi ręcznikami.

Ziemniaki zalewamy kilkoma łyżkami oliwy, posypujemy świeżym tymiankiem i oregano. Na chwile odstawiamy, by ziemniaki wchłonęły sos. Pieczemy 30 minut w piekarniku w ok. 190 stopniach. Po wyciągnięciu w piekarniku osypujemy solą i pieprzem. I gotowe! W sam raz do podgryzania podczas meczy!  

Zaczynamy Euro!

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Ciasteczka z orzeszkami i czekoladą

Składniki:

1 szklanka mąki, 3/4 szklanki cukru brązowego, 1 szklanka musli, 1 jajko, 1 tabliczka pokruszonej drobno czekolady, małe opakowanie posiekanych orzeszków ziemnych, łyżeczka proszku do pieczenia, 100gr rozpuszczonego masła, aromat pomarańczowy. 


W garnku rozpuszczamy masło. Do mąki dodajemy proszek do pieczenia, cukier, musli i posiekane orzeszki. Można też dosypać trochę pokrojonych migdałów. Całość mieszamy. Dolewamy masło, aromat pomarańczowy i wbijamy jajko. Dokładnie mieszamy. Na koniec dosypujemy czekoladę. Z powstałej masy formujemy niewielkie kulki, które rozkładamy na papierze do pieczenia. Całość pieczemy ok. 15 minut w temperaturze 170 stopni. 


W oczekiwaniu na wrześniową płytę Much, posłuchamy singla promującego:

                                                      

Curry z ciecierzycy


Składniki:
1 szklanka moczonej przez noc ciecierzycy, 3/4 szklanki opłukanej zielonej soczewicy, 1 kalarepa, 1 por, 1 pietruszka, marynowane pieczarki, 1 duża cebula, 2 ząbki czosnku; przyprawy: curry, imbir, chili, pieprz cayenne, kurkuma, sól, pieprz, świeży koperek.

 
Uwielbiam ciecierzycę pod każdą postacią. Nie używam tej z puszki, gdyż niewiele w niej właściwego smaku cieciorki. Namoczoną ciecierzycę i soczewicę gotuję w osolonej wodzie w oddzielnym garnku (ok. 3 szklanki wody). Na patelni szklę posiekaną cebulę z czosnkiem. Do cebuli dodaję pół łyżeczki imbiru, łyżeczkę kurkumy i łyżeczkę curry. Dorzucam drobno zsiekane pietruszkę, por i kalarepę. Podduszam aż warzywa zmiękną. Gdy ciecierzyca z soczewicą zrobią się miękkie dorzucamy do garnka resztę podduszonych warzyw. Dodajemy pieczarki, doprawiamy solą, chili i pieprzem cayenne wedle uznania i gotujemy. Gdy wszystkie warzywa się zagryzą, doprawiamy jogurtem naturalnym (około 200 ml).


Doprawić można wedle uznania, ja nie pożałowałam curry i chili. Można dodatkowo dodać kmin rzymski (ja akurat nie miałam) i garam masalę. I nie można się oderwać! Jako że w niedzielę widzę się na koncercie z Lauryn, posłuchamy sobie starego hitu:

Udostępnij